Trafik Cezası Sorgulama Ve Ödeme Işlemi Nasıl Yapılır?

Ömer Halil Demir Çevrimdışı

Ömer Halil Demir

BankaMemuru.com
BM Yönetici
29 Eyl 2023
24
4
Malatya
Plakadan trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerinizi değişik şekillerde yapabileceğiniz gibi, bu işlemin en kolay ve basit yolu online sorgulamalar ve ödeme yöntemleridir.

Araç plakasından trafik cezası sorgulamak için aşağıdaki yollardan dilediğinizi kullanabilirsiniz.

 • Kısa Mesaj ile 1189’a mesaj gönderme
 • EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) sitesinden sorgulama
 • E-Devlet üzerinden ceza sorgulama
 • GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) üzerinden ceza sorgulama
 • PTT üzerinden ceza sorgulama
 • Bankaların internet ve mobil bankacılık kanalları ile ceza sorgulama
 • Bankaların şube ve atm kanallarından ceza sorgulama
 • Vergi dairelerinden ceza sorgulama
Bu sorgulama yöntemlerinden bazıları sadece cezayı görmenizi sağlarken, bazıları da hem cezayı görmenizi hem de ödeme yapabilmenizi sağlamaktadır. Peki yukarıda saydığımız yöntemlerle nasıl ceza sorgulama ve ödeme işlemi yapılmaktadır?

1.) Kısa Mesaj ile ceza sorgulama​

Ceza Sorgulama : Evet

Ceza Ödeme : Hayır


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen hizmet kapsamında 1189‘a kısa mesaj göndererek plakanız ile ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için; “TPCPlakaAraç Tescil TarihiT.C. Kimlik Numarası (ya daVergi Numarası)” yazıp 1189’a mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Yukarıdaki şablona göre her bir “” işareti bir boşluk demektir. Yani mesajı göndermek için istenilen bilgiler arasında birer boşluk bırakmanız gerekmektedir. Örnek;

TPC 34ABC123 24062015 12345678910
34ABC123
Plaka
24062015
→ Araç Tescil Tarihi
12345678910 → T.C. Kimlik Numarası ya da Vergi Kimlik Numarası


2.) EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) sitesinden ceza sorgulama​

Ceza Sorgulama : Evet

Ceza Ödeme : Hayır


Bu yöntemle ceza sorgulaması yapabilmek için sırasıyla aşağıdaki yolu izlemeniz gerekmektedir.

 1. EGM’nin ilgili sitesine gitmek için tıklayın.
 2. Açılan pencerede sorgulama yapmak istediğiniz bağlantıya tıklayın. Gerçek ve Tüzel kişiler için ayrı ayrı olarak hazırlanan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”, “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” ya da “Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Sorgulama” bağlantılarından kullanmak istediğiniz bağlantı.
 3. Açılan E-Devlet penceresi ile E-Devlet sistemine giriş yaparak EGM’nin “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulamaekranına yönlendirileceksiniz. Bu alanda adınıza kayıtlı plakalara yazılan tüm cezaları görebilirsiniz.

3.) üzerinden ceza sorgulama​

Ceza Sorgulama : Evet

Ceza Ödeme : Hayır


üzerinden ceza sorgulama işlemi aslında bir önceki madde de anlatmış olduğumuz EGM üzerinden ceza sorgulama işleminin son 2 adımını içermektedir. üzerinden ceza sorgulamak için aşağıda sıralanmış yolu takip edebilirsiniz.

 1. Öncelikle adresine gidin ve sisteme giriş yapın.
 2. Ardından sırasıyla “Kurumlar – E Harfi – Emniyet Genel Müdürlüğü” yolunu takip edin.
 3. EGM’nin sayfasına geldiğinizde gerçek ya da tüzel kişiler için belirtilen “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneklerinden birine tıklayın.
 4. Açılan pencerede adınıza kayıtlı araçlara ait son bir yıllık ceza bilgilerini gereceksiniz. Eğer adınıza ceza yok ise; “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” uyarısı ile karşılaşacaksınız.

4.) GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) üzerinden ceza sorgulama​

Ceza Sorgulama : Evet

Ceza Ödeme : Evet


Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden ceza sorgulaması yapmak ve ilgili cezayı ödemek mümkündür. GİB üzerinden ceza sorgulama ve ödeme işlemlerinizi aşağıda sırasıyla saymış olduğumuz yol ile gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Öncelikle tarafından hizmete alınan internet sitesine gidin.
 2. Açılan sayfanın orta kısmında bulunan hızlı ödeme menüsündeki “MTV VE TRAFİK PARA CEZASI ÖDEME” seçeneğine tıklayın.
 3. T.C. / Vergi Kimlik Numarası – Plaka – Tescil Tarihi – Sahiplik Belge Tarihi – Güvenlik Kodu alanlarını doldurduktan sonra Özel Plaka seçeneğini Evet ya da Hayır olarak işaretleyin.
 4. Tüm bilgileri doldurduktan sonra Sorgula butonuna tıklayarak ceza bilgisine ulaşabilirsiniz.

5.) PTT üzerinden ceza sorgulama​

Ceza Sorgulama : Evet

Ceza Ödeme : Evet


PTTAvm.com sitesi üzerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yol ile Ödeme yapabilmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir.

 1. üzerinden hizmet sunan trafik cezası sorgulama ekranına gidin.
 2. Plaka ve TCKN veya VKN bilgilerini doldurup Trafik Cezası Sorgula butonuna tıklayın.
 3. Açılan pencerede son bir yıla ait plakanıza işlenen tüm cezaları görebilir ve ödeme yapabilirsiniz.
Not: PTT üzerinden ceza sorgulaması yapılmak istendiğinde aşağıdaki uyarı alınmaktadır.

Değerli kullanıcılarımız,
Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına; Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Trafik Cezası Ödeme hizmetlerimizde bir güncelleme gerçekleştiriyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

6.) Bankaların internet ve mobil bankacılık kanalları ile ceza sorgulama​

Ceza Sorgulama : Evet

Ceza Ödeme : Evet


Bankacılık sistemi üzerinden ceza sorgulaması yapmak ve ödemekte diğer bir ceza sorgulama yöntemlerindendir. Bunun için bankaların mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sistemlerine giriş yapabiliyor olmalısınız. Hesap ve şifre bilgileriniz ile giriş yapmış olduğunuz bankacılık sisteminde ödemeler, vergi, ceza ve harç ödemeleri gibi başlıklar altında ceza sorgulaması yapabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Devlet bankaları haricinde banka hesaplarınızdan trafik cezası ödemesi yapamazsınız. Özel bankaların mobil ve internet bankacılığı uygulamaları üzerinden ödeme yapmak istiyorsanız, ilgili bankanın kredi kartına sahip olmalısınız. Kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

7.) Bankaların şube ve atm kanallarından ceza sorgulama​

Ceza Sorgulama : Evet

Ceza Ödeme : Evet


T.C. Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası T.A.O. şubeleri ve ATM’leri ile hesabınızdan trafik cezası ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. listesinde yer alan diğer bankalardan ise, kredi kartınız ile bu ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu banka bu ödeme işlemlerini ATM’leri aracılığıyla almaktadır. Ancak şube gişelerinden ödeme alan bankalarda mevcuttur.

8.) Vergi dairelerinden ceza sorgulama​

Ceza Sorgulama : Evet

Ceza Ödeme : Evet


Vergi dairelerinde bulunan ödeme gişelerinden de trafik cezası sorgulaması yapabilir, ödemelerinizi bu vezneler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst