İlk Evim Kredisi Nedir? İlk Evim Kredisi Nasıl Kullanılır?

Ömer Halil Demir Çevrimdışı

Ömer Halil Demir

BankaMemuru.com
BM Yönetici
29 Eyl 2023
24
4
Malatya
İlk kez konut alacaklara düşük faiz ve uzun vade ile konut kredisi kullandırılarak konut edinimini kolaylaştırmayı hedefleyen ilk evim projesi bir kredi programıdır. Bu kredi programı ile alakalı ilk açıklamayı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptı. Yılmaz konu ile alakalı olarak şunları söyledi.
"Birinci konut edinimini özellikle daha güçlü bir şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk. Bu konuda Merkez Bankamızın da BDDK ile birlikte çalışmaları var. Önümüzdeki dönemde inşallah bu konularda da daha yeni adımlar bekliyoruz. Konut arzını arttırmak, konut maliyetlerini düşürmek ve konut edinimini arttırmak durumundayız. Geçmişte Devlet Planlama Teşkilatı ve Dünya Bankası ortak bir çalışma yapmıştık. Orada da rakamsal olarak şu tespit edilmişti. İlk konut edinimi hem sosyal refahı hem de makro düzeyde istikrarı çok daha destekleyici bir hadise. Tasarruf oranlarını arttırıyor ve sosyal refahı artırıyor. Dolayısıyla kamu olarak biz bu ilk konut edinimini destekleyici bir çerçeve içinde hareket edeceğiz."

Peki ilk evim kredisi ne zaman kullandırılmaya başlanacak?​

İlk evim kredisi ile alakalı detaylar ve özellikle ne zaman kullandırılacağı sıkça sorulmakta. Bu konu ile alakalı henüz netleşmiş bir tarih ve detay bulunmuyor. Eylül ayı içerisinde detayları açıklanması beklenen proje ile alakalı ekim ayı başı olmasına rağmen henüz bir gelişme yaşanmadı ve konuya dair herhangi resmi bir açıklama yapılmadı. Konu ile alakalı detaylar netleştiğinde bu konu üzerinden gerekli güncellemeler yapılacaktır.

İlk evim kredisi nasıl kullanılır?​

İlk evim kredisi ile alakalı detaylar netleştiğinde ilk evim kredisinin nasıl kullanılacağına dair bilgilendirme yapılacaktır. İlk evim kredi oranın piyasa da söz sahibi olan uzmanlar tarafından 1,20 seviyelerinde olacağı tahmin edilmekle beraber, bu kredi oranı şuan için yalnızca bir tahmin. İlk evim kredi projesi kapsamında detaylar netleştikten sonra hangi bankanın bu kapsamda kredi kullandıracağı da netleşecektir. Bu konuyla alakalıda bankaların tutumları kullanıcılarımıza titizlikle aktarılacaktır.

İlk evim kredisini kimler kullanabilir?​

İlk evim kredisi için elimizde şuan için herhangi bir detay bulunmamakla beraber, kimleri kapsayacağı hususunda da netlik kazanan bir durum yoktur. Ancak projenin ilk kez ev alacakları kapsayacağı bilinmekte olup, ailesinden biri üzerinde ev olan aile fertleri bu projeden faydalanabilecek mi, ya da nasıl faydalanabilecek gibi sorular henüz yanıtsız kalmıştır. İlk evim kredisi ile alakalı detaylar açıklandığında sitemizde gerekli tüm açıklamalara ulaşabileceksiniz.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst